Még egyszer október 6-ról és további Lenkey hírek Pétertől
Kedves Rokonság!
Nemzeti Gyásznap lesz a hétvégén. 175 éve, hogy elbukott a magyar szabadságharc és megtörtént a maga korában is példátlan megtorlás. Álljon itt emlékezetül és főhajtásul Palágyi Lajos, Az aradi vértanúk című verse:
Szabadságharcunk letűnt napvilága,
Te vakító nap a század delén,
Nem pazaroltad sugarad hiába,
Bár vak sötétbe halt az égi fény,
Eszméiden nem győzött az enyészet,
Örökbe hagytad halhatatlan részed',
Fényeddel fényt hint késő századokra
A tizenhárom vértanú alakja.
S ők élni fognak, élni mindörökkön,
Szent lesz, örökké szent a sírgödör,
A míg az eszmény ki nem hal e földön,
Míg magyar szellem még magasba tör,
Az igét, melyért éltet áldozának,
Szívébe írták az egész hazának,
Utódtól fogja hű utód tanulni:
Hogyan kell élni, s hogy lehet meghalni.
Az egri koszorúzás október 7-én hétfőn lesz, helyszíne idén is a Lenkey udvar, lenkey János szobránál 11 órától.
Hadd hívjam fel figyelmeteket szintén egy egri programra, amiben mi Lenkey-ek ismét "érdekeltek" vagyunk. Az Egri Vármúzeum igazgatója volt kedves tájékoztatni minket, hogy az egri Kisasszony temető, ahol a Lenkey fivérek és édesanyjuk is nyugszik bekerült az országosTörténelmi Emlékhely programba és, mint ilyen emlékoszlopot, ún. sztélét kap a NÖRI gondozásában és jóvoltából.
A sztélé és az okosparcella avatása október 15-én lesz, várunk benneteket szeretettel. Tájékoztatót az alábbi linken olvashattok:
A pontos program még alakul.
Info:
https://intezet.nori.gov.hu/nemzeti-sirkert/eger/kisboldogasszony-temeto...
https://intezet.nori.gov.hu/hirek/negy-budapesti-temetonel-helyeztek-el-...
Csupán emlékeztetőként írom, hogy az egri Kisasszony temető egyik legjelentősbb síremléke a Lenkey sírhely, az 1868-ban Aradon közadakozásból felállított és 1936-ban Egerbe szállított obeliszk. Erre a sírra helyezték el egyesületeink az addig nem jelölt Keszlerffy Terézia és Lenkey Károly neveit hordó gránit táblát, illetve a sír mellé állított emlék- és információs táblával igyekeztünk megjelölni a helyet és felkelteni minden temetőbe betérő figyelmét az eltelt közel 10 évben. Jánost e helyt is meg kell említeni, hiszen e területnek is önkéntes ápolója volt a hosszú évek alatt, és a legutóbbi karbantartó festése is éppen megszáradthatott az infotablán. Köszönjük János!
Szinén érdekes adalék a közelmúltból, hogy sikerült nyomára akadnom az ún. bécsi Lenkey ágnak a báró Doblhoff családnak, akikkel intenzív levelezésben vagyok. id. Lenkey Károly egyik öccse Ákos-József volt (ő vette át a borkereskedést), akinek Ida nevű lányát egy Doblhoff fiú vette el, innen a "bécsi ág" (az egyik) és a rokonság a tábornoki ággal. A Doblhoff rokonság nagy érdeklődést mutat a Lenkey ág felé, az alap történetet a Lenkey családról már megírtam nekik, de nagyon szívesen megadom az elérhetőségüket bárkinek a tábornoki ág leszármazottjai közül (Kinga, Szuri, Takács Peti ...), ha fel szeretnétek venni velük a kapcsolatot. Jánossal nagyon bízunk benne, hogy így hamarosan ez az ága is kiteljesedhet a családfának.
Horváth Béla történész úr pedig nem mellékesen egy új könyvet készít elő, Lenkey Károlyról, mely életrajz végre magában foglalná Károly 1869-es visszaemlékezéseit is, amely így teljes terjedelmében megjelenne újból. Munkájához sok sikert kívánunk, ahol tudjuk segítjük, hogy mihamarabb elkészülhessen ez a remek is. A Lenkey Jánosról szóló kötete nagy sikernek örvend, de még rendelhető igény esetén. Béla címe: hblimes@gmail.com
Ahogy egyre részleteibe menően igyekszünk egyes adatok, információk közelébe kerülni, válik világossá, hogy sok esetben nem jók és nem pontosak az adatok például ifj. Lenkey Károly (János bátyja) gyermekeinek nevei, születési évszámai kapcsán. Örömmel értesültem Jánostól, amit később maga Tibor is megerősített, hogy új helyesbítő adatai állnak rendelkezésre Tibornak (Lenkey Tibor, Som) a gyermekekre vonatkozóan, így ezek a tábornoki családfa szempontjából fontos részletek is hamarosan minden bizonnyal napvilágot láthatnak és gazdagítanak mindannyiunkat Tibornak köszönhetően.
Szintén hasonlóan érdekes adalék, amit egy igen élvezetes "kutatást" követően sikerült kiderítenem, hogy id. Lenkey Károly halálának éve kétséget kizáróan 1836 volt. Tudtuk, hogy Budán a várban hunyt el, feltehetően az Úri utca 19. alatt, öccse Lenkey Lajos házában, de halálának éve körül Merényi_metzger Gábornál voltak kétségek és pontos nyughelye eddig teljesen ismeretlen volt, legálábbis nem olvastam róla eddig sehol. Egy dr. Buzinkay Géza tanár úrtól (Lenkey Lajos Lányának Emmának a leszármazottja a Ney családon keresztül) kapott cikk keltette fel az érdeklődésemet, amely Lenkey Emma testvérének Izabellának a sírjáról szólt 1936-ból. Ezen a nyomon indultam el és találtam meg a régi felszámolási jegyzékeit a valahai Vizivárosi temetőnek itt Budán ( Jegyzék a Vizivárosi temető fenntartani javasolt sírjairól és síremlékeiről). Ebben a temetőben (a helyén ma a Szt. János Kórház van Budán ) nyugodott a temető végleges felszámolásáig id. lenkey Károly, öccse Lenkey Lajos, húguk Mária és Lenkey Lajos lánya Izabella. Csatolom az 1936-os cikket és Lenkey Izabella síremlék fotóját, ami a temetőszanálást követően bekerült az Úri utca 19. alá, ma is ott van. De vajon megvannak Lenkey Károly és Lajos, illetve Mária síremlékei is valamelyik temetőben, ahová a "fenntartani javasolt" síremlékek kerültek? Megér egy utánanézést ez is, hátha ott vannak ezek a sírok a többi '48-as honvédsírral (Buda vár visszavételének áldozatai) a Farkasréten, vagy a Fiumei úton ...
Szeretettel kívánok mindannyiótoknak szép októbert, benne is meghitt emlékezést október 6 okán a csatolt 1936-os temetői sétával, üdvözlettel,
Péter
Csatolmány | Méret |
---|---|
LenkeyIzabella.pdf | 473.27 KB |